
Aby tady něco bylo i před spuštěním hlavního obsahu, rozhodl jsem se, že pro vás připravím krátké recenze několika programů vhodných na podcast. Začnu tím, mnou nejvyužívanějším a to programem společnosti Apple, iTunes.
Hned na začátku se nevyhnu kritice, ovládání je ze začátku strašné, a pokud přecházíte například z Windows Media Playeru a hlavně z jeho poslední verze budete dlouho bloudit ve tmě a hledat alternativy, a to především v případě že se pro přehrávání rozhodnete zakoupit iPod. Postupně ale zjistíte, že je tento prográmek na hudbu jeden z nejgeniálnějších a jeho práce s hudbou je na perfektní úrovni, umí perfektně pracovat s ID3 tagy a to i v jejich druhé generaci, zobrazí tedy i obrázky alb a dokonce texty písní. Ty dokáže k jednotlivým albům i přiřadit. V případě, že se Vám podaří získat
iTunes Account, tak to zvládne sám, stejně jako samotné přiřazení ID3 tagů.

Jelikož u nás to zatím oficiálně nejde, nezbývá než se do toho pustit ručně, je to zdlouhavá a otravná práce, které se nevyhnete ani při načtení skladeb programem. Jako ideální pro vkládání obrázků alb, je server
amazone.com, kde naleznete téměř vše. Pokud jste zvyklí na vlastní playlisty, uložené v jednotlivých složkách, v iTunes na ně zapomeňte. Můžete si vytvořit vlastní playlisty, ale program se sám odkáže na skladbu v knihovně. Je to praktické hlavně z důvodu úspory místa, nemusíte mít nikde zdvojené skladby, ale máte vše na jednom místě. U kopírování hudby ještě zůstanu, v iTunes je dobré, nebo alespoň já to takto využívám, zaškrtnou volbu kopírování hudby do zvolené složky a mít tak všechnu hudbu pohromadě. V praxi s ní stejně jinak než prostřednictvím iTunes nepracujete. Všechna hudba je pak na jednom místě. Pokud tak ale učiníte, dejte si pozor na zdvojení své hudby. Hudba se sice zkopíruje do jedné složky, ale zůstane i na původním místě. Ještě se vrátím k přidělování obrázků k albům. Jde o to že iTunes nevypálí informaci o obrázku do ID3 tagu, ale pouze přidá tuto informaci v iTunes. iTunes dále nepřehraje jiné formáty než mp3, AAC, mp4. Moc jich opravdu není, ale program dokáže do těchto formátů nekompatibilní formát nekonvertovat.
Program dokáže také elegantně přehrávat video. Zde ale narazíte hlavně při synchronizaci z iPodem. Mimochodem iTunes ani s jiným mp3 přehrávačem pracovat neumí. Dále je program vcelku zdařile graficky zpracován, i když je to i částečně cesta zpátky, protože jeho novější verze jsou čím dál tím pomalejší. Krásně například působí Cover Flow, což je listování hudbou, prostřednictvím obrázků alb.
Vrátím se ale k podstatě tohoto článku a tou je podcating. Umí základní funkce jako automatické stahování nových epizod, jednoduše přidáte odkaz a už se o nic víc nestaráte. Chytré je, že program si pamatuje u

každého podcastu, kde přehrávání skončilo a v tomto místě na přehrávání naváže. Umí i videocasting, ale ten si v českých zemích moc neužijeme. Dokáže informovat o nových epizodách, přidá krátkou popisku, jak u domovského adresáře, tak i u jednotlivých epizod. Můžete si i nastavit jak často má docházet k aktualizaci. Větší využití Podcastu v iTunes, ale nabízí iTunes store, který už Apple slibuje v ČR velmi dlouho a stále se nic neděje. Můžeme doufat, že s příchodem iPhonu do Evropy, potažmo do ČR se toto změní k lepšímu. iTunes umí přehrávat i internetová rádia.
Závěrem můžu říci, že tento program je maximálně využitelný s iPodem a s iTunes Account. IPod na rozdíl od iTunes nabízí ve volbě jazyka češtinu. Tu iTunes nabízí pouze v lokalizaci pro Mac, zde se ale setkáte s problémy s automatickou aktualizací. S tou si v lokalizované verzi neporadí. iTunes Account, jak už jsem psal, u nás nevyužijete, ale i bez něj nabízí tento program elegantní a funkční řešení a na podcast a hudbu jej můžu pouze doporučit.
LP
Itunes 8 CZ
(mikrocz, 1. 3. 2009 16:58)